Küresel Gözlem Uçağı

Image 1

UAS – İnsansız Hava Sistemi Genel Bakış

ALTOY-Küresel Gözlem Uçağı (GO) yüksek irtifada uzun süre havada kalabilen (HALE) insansız hava aracı sistemidir (UAS). İnsanlı ve insansız hava araçları yeteneklerine ilaveten uydulardaki gelişmiş özellikler de bu gözlem aracında birleşmektedir. Stratosferde görev yapabilen GO, yeryüzünden 20 km yükseklikte havada asılı bir naklen yayın aracı gibi durmakta ve 1000 km çapında bir alanı gözetleyebilmektedir. Uçağın tüm parçaları diğer sabit kanatlı uçaklardan 3-4 kat daha fazla esneklik ve havada kalma kabiliyeti sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Devrimsel nitelikte olan sıvı hidrojen yakıtlı itme sistemi, oldukça hafif ve dayanıklı gövdesi sayesinde daha önceden hiç tasarlanmamış düzeyde bir kabiliyet ve yarar sağlamaktadır. Tek depo yakıtla 5 gün havada kalabilmektedir. 66 ton fosil yakıtla (JP-8) yapılabilecek uçuşu 1 ton hidrojen yakıt ile gerçekleştirebilmektedir.

Görev Kabiliyetleri

Muhabere İrtibatı

53.3 metrelik kanat genişliği (Boeing 737’nin kanat genişliği 34.32 m) ile kapsama alanında bir uydunun yapabileceği tüm muhabere yeteneklerine sahiptir. Uygun maliyetli, sürekli ve net bir muhabere imkanı sunmaktadır. Topografik açıdan oluşan engelleri ortadan kaldırarak daha iyi iletişim sağlamakta ve komuta kontrol merkezlerine gerçek zamanlı bilgi aktarmaktadır. Birbiri ile daha fazla bağlantılı bant genişliği ve rota verileri sağlamaktadır.

Doğal Afetlerde Kullanımı

Küresel Gözlem Uçağı deprem, kasırga, yangın gibi afetlerde kesintisiz haberleşme imkanı sunmakta, bu olayların izlenmesinde, tahliye, ilk yardım ve müdahale operasyonları için bilgi ve komuta kontrol sağlayabilmektedir. Gelişmiş yük kapasitesi ve geniş kanatları ile zarar görmüş haberleşme merkez ve antenleri, mikrodalga röle ve uydu bağlantılarında alternatif muharebe irtibatı sağlamaktadır.

Sınır Güvenliği

1000 km çapı içerisinde kamera ve sensörler istenilen noktaya yönlendirilip kara ve denizden oluşabilecek sınır ihlalleri, kaçakçılık gibi faaliyetler Küresel Gözlem Uçağı tarafından gerçek zamanlı olarak istenilen merkezlere aktarılabilecektir. Uçtuğu rotanın 500 km sağı ve solunu görebilmektedir.

Teknik Özellikleri

Özellikler Stratosferik İnsansız Hava Sistemi
Yararlı Yükü 400 lb’ye kadar (181.5 kg)
Havada Kalma Kabiliyeti 5 gün, gelişmiş versiyonu 7 gün
Hızı Stratosferde 120 Knot (meteorolojik etkiler minimumdur)
Uçuş Yüksekliği 55.000 feet, gelişmiş versiyon 65.000 feet
Kanat Açıklığı 175 ft(53.3 m)
Uzunluğu 70 ft(21.3 m)
Kalkış/İniş Pist İhtiyacı 147 ft (genişlik)x6000 ft (uzunluk) pist ihtiyacı, NATO standardı. 4200 ft. (1.280 m) kalkış ve iniş mesafeleri.
İtme sistemi Hidrojen (LH2) ile çalışan içten yanmalı santralden alınan elektrik ile %98 verimliliğe sahip 4 adet elektrikli motor

Broşür